پکینگ لاستیکی

 پکینگ لاستیکی


 
پکینگ ها نوعی آب بند به شمار می آیند که برای آب بندی پیستون و شافت پمپ ها استفاده میشوند.  که در سایزهای گوناگون و با نوع جنس مختلف تولید میشوند.
 
عملکرد این آب بند به صورت یک طرفه و دو طرفه میباشد . از 250 تا 700 بار را میتواند تحمل کنند.
 
با توجه به لبه های داخلی و خارجی پکینگ ها جایگاه آنها مشخص می شود، اگر لبه های بیرونی بلندتر باشد گلویی کار میکند و اگر لبه داخلی بلند تر باشد ، پیستونی کار میکند و اگر هر دو لبه متقارن باشد هم پیستون و هم گلو کار میکند.

تعریف پکینگ لاستیکی و پلی اورتان PU

پکینگ های لاستیکی از مواد پلیمر یا پلی اورتان، ساخته می شوند و وظیفه ی آب بندی داینامیک شاف پیستون را دارند. این پکینگ ها به دلیل طراحی خاصی که دارند، توانایی تحمل فشار بالای سیالات را دارند. با این حال فشاری که می توانند تحمل کنند و ساعت کارکرد بستگی به جنس و نوع طراحی دارد.
 

انواع پکینگ و کاربرد آن ها

بعضی از پکینگ ها بصورت چند تکه می باشند و حلقه ای از جنس لاستیک طبیعی نیتریل و بخش دیگر از الیاف تقویت شده با لاستیک نیتریل (منجید) هستند.
 
در بعضی از موارد برای تحمل فشار بیشتر از رینگ های پشتیبان استفاده میشود . پکینگ ها مثل قطعات دیگر آب بند، وظیفه جلوگیری از نشت مایعات به قسمت های اصلی دستگاه را دارد.
 
پکینگ ها معمولا از جنس لاستیک طبیعی یا مصنوعی ساخته می شوند که هر کدام بسته به نوع کاربردی که دارند، از لحاظ شکل ظاهری و متریال می توانند متغیر باشند.
 
 
بعضی از پکینگ ها بصورت ردیفی و چند تکه میباشد و با الیاف و یا در برخی از موارد با رینگ پشتیبان تقویت می شوند.
 

 

پکینگ های یک طرفه لاستیکی و پلی یورتان

 
پکینگ های یک طرفه لاستیکی، عمل آب بندی را انجام می دهند و پر استفاده ترین پکینگ لاستیکی می باشد.
در مدل پلیمری، هر چه فشار سیالات به قسمت پشتی پکینگ بیشتر باشد، پره ی بیرونی فشار بیشتری به بدنه ی سیلندر وارد می کند. این فشار، خود باعث جلوگیری از نشتی پکینگ می شود.
 

پکینگ های دوطرفه فلز دار

پکینگ های دوطرفه ی فلز دار در جک های پنوماتیک کاربرد دارند. این جک ها به دلیلی اینکه دائما در حال حرکت هستند و از این بابت تحت فشارند، وجود یک صفحه ی فلزی در پکینگ بسیار ضروری است. در واقع این صفحه ی فلزی، برای تقویت پکینگ استفاده یم شود. در واقع این صفحه ی فلزی بین دو پکینگ نقش واسطه را ایفا می کند و  آن ها را به یک پکینگ تبدیل می کند.

پکینگ لاستیکی طبقاتی (V PACK) وی پک

پکینگ های لاستیکی وی پک، یا پکینگ های طبقاتی برای جک های هیدرولیکی و هم جک های پنوماتیکی کاربرد دارند. کاربرد آن ها به این صورت است که به صورت 7 ردیف مورد استفاده قرار می گیرند و لایه های میانی بین آن ها با لاستیک های منجیددار تقویت می شوند. از دیگر مزایای این پکینگ ها می‌توان به قابلیت تنظیم ارتفاع آن اشاره کرد.
 
 

پکینگ منجید دار

 
پکینگ های منجیددار، از جنس NBR یا نیتریل، شبیه به پکینگ های یک طرفه هستند، با این تفاوت که از یک لایه الیاف کتان یا پلی استر به عنوان تقویت کنندگی تشکیل شده و مقاومت بیشتری در مقابل فشار و دفرمه شدن دارد.