قالب سازی لاستیک و پلاستیک

 ساخت انواع قالب لاستیک و قطعات خاص لاستیکی

قالب برای ساخت قطعات لاستیکی و پلاستیکی برای ساخت انواع قطعات لاستیکی و پلاستیکی مورد استفاده در ماشین ها، خودرو ها و کارخانجات، همیشه مورد توجه بوده است. علاوه بر این روش ساخت این قالب‌ها و قطعات تولید آن‌ها نیز بسیار مهم بوده ست. در ادامه کاربرد این قطعات لاستیکی و قالب‌های لاستیکی و پلاستیکی را به شما معرفی می‌کنیم و به قطعات لاستیکی و پلاستیکی می پردازیم.
 

قالب لاستیکی و پلاستیکی چیست ؟

قالب های لاستیک و پلاستیک، نوعی از قالب ها هستند که از لحاظ کم هزینه بودن و ساده تر بودن، مورد توجه قرار می‌گیرند و محبوبیت دارند. ساخت قالب لاستیک یا پلاستیک کاری بسیار حساس است که باید با استفاده از مواد خاصی صورت گیرد و متخصصان این کار از جمله شیران صنعت می‌تواند، این خدمات را به شما ارائه دهد. باید در نظر داشته باشید که اهمیت مواد افزودنی که قرار است به ماده اولیه پلاستیک اضافه شود و زمان پخت آن بسیار زیاد است. علاوه بر این ساخت قالب لاستیکی نیز برای جلوگیری از ذوب شدن و فرم دهی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار می باشد.
 
در قالب های لاستیک و پلاستیک، موادی به کار می رود که هنگام کار ریخته گری و زمانی که مواد مذاب داخل قالب ریخته می‌شوند به راحتی قطعه از قالب جدا شود. قبل از ریختن مواد مذاب داخل قالب، ابتدا قالب باید گرم شود و به درجه ای مشخص از حرارت برسد. سپس مواد مذاب داخل آن ریخته می شود و پس از سرد شدن به راحتی از آن جدا خواهد شد.
 

قالب ریزی لاستیک و پلاستیک

برای قالب هایی که به صورت تزریقی از آنها استفاده می شود مواد لاستیکی یا پلاستیکی از طریق محفظه‌ای تزریق داخل قالب می شود و سپس سرد می شود.
مواد لاستیکی و پلاستیکی که قرار است داخل قالب ریخته شود نباید به صورت خام باشد. مواد اولیه لاستیک و پلاستیک دارای خواص شکل پذیری بسیار پایینی هستند. برای اینکه بتوان آنها را قالب گیری کرد، باید مواد افزودنی به آنها اضافه شود و پس از اضافه کردن این مواد باید برای مدتی پخته شود تا ماده لاستیکی یا پلاستیک به صورت یکنواخت در بیاید. سپس می توان با استفاده از ذوب کردن و ریختن آنها داخل قالب لاستیک را فرم دهی کرد.
لاستیک یا پلاستیک قبل از قالب گیری باید پخته شوند مقدار و میزان مواد افزودنی که به مواد اولیه لاستیک پلاستیک اضافه می شود، می‌تواند میزان شکل دهی و فرم دهی و مقاومت مختلفی به مواد اولیه لاستیک بدهد.
فرایند تزریق پلاستیک به قالب لاستیک نیز امری حساس است.
 

انواع قالب های لاستیک و پلاستیک

انواع قالب لاستیکی برای مواد زیر صورت می گیرد :
 
ساخت قالب برای قطعات لاستیکی و سیلیکونی، با ویژگی های زیر صورت می گیرد:
 
شیران صنعت تجهیزات و دانش برای اقدام به ارائه ی انواع قالب‌های لاستیک و پلاستیک را دارد.