ورق لاستیکی

 

 ورق لاستیکی چیست ؟

ورق پلاستیکی از جمله تولیدات صنایع لاستیک سازی می باشد که به عنوان عایق برای آب بندی، به عنوان واشر کفپوش، ضربه گیر پرده صنعتی گسکت و سطوح مخازن استفاده می شود ورقهای لاستیکی در سایزهای متفاوت و ضخامت های متفاوت در بازار موجود می باشد علاوه بر آن می توان آنها را بسته به نوع کاربرد ای که دارند در انواع متریال های نخی و کتان پلی استر و ابریشم سفارش داد.
 
 
بنابراین می توان نتیجه گرفت که ورق های لاستیکی می توان هم از لاستیک طبیعی و هم از لاستیک مصنوعی ساخته شده باشند.
بسیار مهم است که برای لاستیکی دارای متریال با دوام و مقاوم در برابر مواد شیمیایی باشند.
 
بسته به کاربرد آنها ویژگی های ورق لاستیکی نیز می‌تواند متفاوت باشد. برای مثال برای استفاده ورق لاستیکی در صنایع مواد غذایی مقاومت در برابر روغن از اصلی ترین موارد است. بنابراین تولید کننده موظف است ترکیبات زیادی از متریال مناسب ورق لاستیکی برای هر کاربرد خاص داشته باشد.
 
یکی از متریال هایی که میتوانیم برای ساخت نوار لاستیکی استفاده کنیم لاستیک اسفنجی قابلیت این را دارد که در دمای بالا بین-۵۰ تا ۱۰۰ درجه و در مکان هایی که نیاز است آب بندی شود استفاده گردد علاوه بر این لاستیک های اسفنجی در برابر شکر مقاوم است.
 
از مکان هایی که میتوان از ورق لاستیکی اسفنجی استفاده کرد می توان از از موارد زیر نام برد :
 
از مزایای لاستیک های دیافراگم این است که مقاومت بالایی در برابر فشار و حرارت تا ۱۰۰ درجه دارند این لاستیک ها در در مواردی به کار می روند که نیاز دارند با با حرارت بالا و ضربات سنگین کار کند از جمله صنایعی که میتوان از ورق لاستیک دیافراگم در آنها استفاده کرد می توان از صنعت هوافضاT پزشکی T مواد غذایی و خودروسازی نام برد.
ورق لاستیکی وایتون
 
یکی از پرکاربردترین ورق های لاستیکی ورق لاستیکی وایتون است که کاربردهای فراوانی در صنایع هوافضا و لوازم خانگی و محیط هایی که با حرارت بالا و مواد شیمیایی سروکار دارند استفاده می‌شود لاستیکهای وایتون در برابر مواد شیمیایی اکسیژن عضو آتش و گرما بسیار مقاوم هستند.
 

ورق لاستیکی EPDM

ورق لاستیکی با ویژگیهای مقاومت بسیار بالا در برابر اسید و عضو نور خورشید می گردید این لاستیکها ، لاستیکهای بسیار ایده آلی برای مواجهه با این موارد هستند.
 
 
 
از جمله ویژگی های لاستیکی وایتون می توان به موارد زیر اشاره کرد:
 
این لاستیک مقاوم ترین و بهترین لاستیک برای جلوگیری از جذب آب و مقاومت بالا در برابر هیدروکربن های چرب و مشتقات نفتی می باشد میزان مقاومت حرارتی این لاستیک بین ۵۰ تا ۱۲۰ درجه می باشد.
 

ورق لاستیکی نئوپرن:

در صنایع، برای آب بندی محصولات، مانند لپ تاپ ها کاور های موبایل، کنترل ها و حتی ضد آب کردن لباس‌های غواصی، پمپ های روغن، واشرهای صنایع ماشین سازی و لاتکس از لاستیک نئوپان استفاده میشود
 

ورق لاستیک پلی استر

لاستیک پلی استر، در طیف های گسترده ای برای تولید قطعات استفاده می شود. میزان مقاومت دمایی لاستیک پلی استر، تا ۱۲۰ درجه سانتی گراد می باشد. نارسانای گرمایی بسیار قوی عایق برق تا زیر ۵۰ درجه سانتیگراد در سرما مقاوم است. از دیگر ویژگی‌های پلاستیک پلی استر می‌توان مقاومت آن در برابر اشعه فرابنفش کشش ضربه و فشار اشاره کرد. پرمصرف ترین لاستیک برای صنایع پلاستیک پلی استر می باشد.
 
 
از آب بندی جعبه های هواپیما لوله کشی های پرفشار از لاستیک پلی استر استفاده می‌شود
از دیگر لاستیک هایی که برای ساخت ورق لاستیکی می توان از آن استفاده کرد، ورق لاستیکی SBR می باشد. این ورق ها علاوه بر این که قیمت مناسبی دارند و در طیف گسترده ای از موارد نیز به دلیل ویژگی هایشان استفاده می شوند.
از ویژگی های عمومی آن می توان به موارد زیر اشاره کرد: